O mně

DÁŠA UBROVÁ

zpěvačka, výtvarnice, textařka, spisovatelka, ilustrátorka, editorka

AKTUÁLNĚ - po pěti letech vychází druhé autorské hudební album „Jedenáct splněných přání“ - žánrově ucelenější, muzikantsky a generačně propojující i obohacující počin české hudební scény.

Na nahrávání se podíleli: Vojtěch Svatoš, Pavel Šmíd, Milan Kašuba, Bára Zmeková, Tomáš Liška, Kamil Slezák, Jiří Stivín, Jaroslav Šindler, Pavel Zlámal, Radek Zapadlo, Vilém Spilka, Jakub Juránek, Indigo Quartet ve složení Jan Bělohlávek – Martin Flašar – Martina Himerová – Pavel Borský, Bořek Tvrzník, Jakub Tvrzník, Peter Lipa jr.

Dáša se na albu vyznává i ze své slabosti pro barvu mužských hlasů, a to v duetech s Peterem Lipou, Jiřím Vondrákem, Zdeňkem Junákem a Vojtěchem Svatošem.

Dokonalou tečkou alba je bonusová nahrávka skladby Rychlonožka, kterážto je poděkováním jazzovému kytaristovi Milanu Kašubovi.

Design a grafická úprava alba: Jan Hanuš

Nahráno ve studiích Divadlo na Orlí v Brně, Rustical Records, SONO Doupě Records 2022-2023

Album vychází s podporou OSA Partner. 

Dáša Ubrová se poprvé objevila na pódiu v roce 2009 v pořadu Jiřího Vondráka v Divadle Šansonu. S Ondrou Kramolišem a Petrem Hlouškem založila kapelu uBer!, se kterou v letech 2010–2016, v různém složení, nazpívala alba „První barování“ a „Universum“ . 

Ve složení – Martin Balík (Argentina), Joy Stuhr (USA/ Germany), Adrian Gamarra (Argentina) vznikly autorské písně „Krajinou života“ a "Moravia" (2017).

V roce 2018 se spolu s Vojtěchem Svatošem, Pavlem Šmídem a Emilem Kopřivou podílela na autorském hudebním projektu pod názvem "Dáša Ubrová"; duchovním otcem tohoto spojení je hudební publicista Petr Gratias. Výsledkem této spolupráce je CD s jejími českými texty, které bylo nahráno ve studiu SONO Records pod dohledem mistra zvuku Milana Cimfe a vydáno bylo pod hlavičkou Indies Happy Trails.

Alba k poslechu na Deezer iTunes Spotify Supraphononline Youtube
Pravidelně vystupuje s Vojtěchem Svatošem a jejich společnými  muzikantskými přáteli, a také s Milanem Kašubou - jazzovým kytaristou, skladatelem, pedagoggem, v triu společně s kontrabasistou Petrem Kořínkem a kytaristou Jakubem Juránkem. V minulosti příležitostně s Big Bandem Konzervatoře Brno pod vedením Mojmíra Bártka. 

Vlastní hudební a výtvarné projekty realizuje také společně se sdružením Kukátko a skupinou Hands Dance - umělecké tlumočení do českého znakového jazyka.

Věnuje se i výtvarné činnosti. Její oblíbenou technikou je grafika,  perokresba, malba akrylovými barvami. Vystavovala v Brně, Praze, Ivančicích, Náměšti nad Oslavou, Mušově, Děvíně, Sedleci u Mikulova, Českém Těšíně, Olomouci, Štramberku, Tišnově, Žďáru nad Sázavou. 

Ilustrovala knihu poezie Víta Koďouska "Napříč slovy", Hedviky Šlápotové "Hedverie", Aleny Vávrové "Vetus Via VIVAT" a knihu pro děti "Terezka, princezna z Fulneku". Výtvarně se podílela i na obalu svého prvního CD.

V roce 2020 vydalo Nakladateství SURSUM knihu Dášiných  autorských textů a obrázků pod názvvem "Melodie v duši mé".

V roce 2021 vydala, ve spolupráci s Nakladatestvím SURSUM a studiem Nahrávadlo, knihu + CD pod názvem "Milan Kašuba - Když struny života zní" k jeho 80. narozeninám. Záštitu nad knihou převzala primátorka Statutárního města Brno a finančně ji podpořil Jihomoravský kraj.

V roce 2021 vydalo Indies Happy Trails CD "Just Live" - Milan Kašuba, Dáša Ubrová, Vincenc Kummer, záznam koncertu z festivalu Valašský špalíček.

V roce 2022 vyšla, ve spolupráci s Nakladatelstvím SURSUM, kniha "Jazzová mise Jaromíra Hniličky". Vznik knihy finančně podpořil Jihomoravský kraj.

Dlouhodobě podporuje obecně prospěšnou společnost Velvet Smile